A PRO MEDIA ÉS A VAJDASÁGI MAGYAR ÚJSÁGÍRÓ ISKOLA TÖRTÉNETE
A Pro Media Civil Szervezet 2002. áprilisában alakult azzal a szándékkal, hogy elősegítse a vajdasági magyar tömegtájékoztatás minőségi javítását. Két alapítója, Klemm József és Sándorov Péter még ugyanabban az évben beindította a Vajdasági Magyar Újságíró Iskolát, amelynek fő célja az európai színvonalú és ugyanakkor magyar szellemiségű/érzületű újságírás szavatolása a Délvidéken. Ennek érdekében nemzetközi tekintélyű szakemberek bevonásával olyan új, fiatal újságíró nemzedéket akar kinevelni, amely képes és hajlandó felvállalni a vajdasági magyar közösség sorskérdéseit. Megfelelő minőségű és mennyiségű információ szavatolásával e közösség tagjait arra szeretnénk felkészíteni, hogy egyenrangúan bekapcsolódhassanak a küszöbönálló gyökeres társadalmi, gazdasági és szociális változásokba, amelyeket az Európai Unióhoz való közeledés óhatatlanul előidéz.
A VMÚI az elmúlt nyolc esztendőben mintegy 140 vajdasági magyar fiatalt készített fel erre a feladatra. Külön eredményként könyvelhető el, hogy diákjai között nem csak (sőt nem elsősorban) az észak-bácskai magyar tömb fiataljai, nem is kizárólag az egyetemi városként ismert Újvidék és Szabadka lakosai voltak, hanem a Vajdaság 23 községéből, közöttük a magyar szórványtelepülésekről származó illetve ma is ott élő fiatalok, akik az iskola elvégzése után saját közösségükbe visszatérve az ottani kisközösségi, helyi vagy regionális médiumoknál hasznosították az elsajátított tudásanyagot. Nem kevésbé fontos, hogy a végzett diákok mintegy 60 százaléka már munkába állt valamelyik vajdasági magyar médiumban, magasabb szintre emelve ezálltal a vajdasági magyar tájékoztatás színvonalát.
Az iskolában folyó minőséges munkát bizonyítják az utóbbi években elért sikerek: az elmúlt években a vajdasági riportpályázaton az iskola diákjai nyerték el a díjak nagy részét, akárcsak a Podolszki József publicisztikai pályázaton, ahol egyik évben a különböző kategóriákban kiosztott 13 díj közül nyolcat, közöttük a két fődíjat valamint hat különdíjat is a VMÚI növendékei szereztek meg.
A VMÚI külön értékének tekintjük, hogy évek óta a gyakorlatban tevékenyen megvalósítja a határokon átnyúló együttműködést, hiszen állandó tanárai között magyarországi, erdélyi és szerbiai szakemberek egyaránt szerepelnek. Ennek az együttműködésnek további formája az évente megszervezett szegedi tanulmányi kirándulás, ahol a megyei és városi vezetők a vajdasági magyar újságíró növendékeket a regionális együttműködésről és az európai uniós tapasztalatokról tájékoztatják felkészítve őket arra, hogy ezeket a tudnivalókat továbbadják a délvidéki magyar közösségnek.
HÁROMLÉPCSŐS PROJEKTUM A VAJDASÁGI MAGYAR ÚJSÁGÍRÁS MINŐSÉGÉNEK JAVÍTÁSÁÉRT
A Pro Media által kidolgozott képzési projektum három alapvető tevékenység keretében valósul meg.
Az első, amely a korábbi feladatvállalás folytatása, előirányozza az általános újságíró képzésben részesült hallgatók másodfokú továbbtanulásának, azaz szakosításnak a lehetőségét. Ezúttal a fő cél az elektronikus sajtó fiatal munkatársainak a felkészítése lesz, részint azért, mert nemrégiben megvalósult a vajdasági közszolgálati rádió és TV létrehozásának a terve, részint pedig, mert anyaországi támogatással megalakult két vajdasági magyar tévéközpont, a Pannon TV és a Mozaik Televízió, amelyek egyre fontosabb szerepet tölthetnek be a vajdasági magyarság körében. Ezek a médiumok viszont csak akkor tehetnek eleget az irányukban támasztott elvárásoknak, ha megfelelően képzett fiatal munkaerőt tudunk nekik biztosítani. Ezt a a feladatot a hagyományos: elméleti és gyakorlati tanórákon valósítjuk meg (heti 8 órát szavatolva hallgatóinknak).
A második tevékenységi kör a már munkaviszonyban levő, bizonyos tapasztalattal rendelkező, de az uniós társulásból eredő kihívásokra nem megfelelően felkészített újságírók permanens továbbképzése. A korábbi évek kedvező gyakorlatát folytatva külföldi, uniós tapasztalatokkal rendelkező, elsősorban magyarországi és angliai szakemberek bevonásával egy-két napos, gyakorlatokkal is egybekötött előadás sorozatot szavatolunk a vajdasági magyar médiumoknak, azzal a céllal, hogy az újságírókat érzékenyebbekké tegyük az uniós témák iránt, és a kérdéskörrel kapcsolatos alaposabb tájékoztatásnak köszönhetően a vajdasági magyar kisebbség is hatékonyabb szerepet tudjon vállalni a Szerbiában és a tartományban is küszöbönálló társadalmi változásokban. A továbbképzéssel elsősorban a vajdasági jellegű, legrangosabb médiumainkat akarjuk felölelni.
Végül: jelen projektumunk harmadik tevékenységi köre a korábbi években méltánytalanul háttérbe szorított vajdasági magyar kisközösségi médiumok újságíróinak felkészítése a jobb és hatékonyabb munkára. Bebizonyosodott ugyanis, hogy a világ más országaiban is tapasztalt folyamatokhoz hasonlóan a Vajdaságban is gombamód szaporodnak a kistérségi médiumok, amelyek gyakran nagyobb befogadó táborral rendelkeznek, mint a tartományi terítésű médiumok. Ezek a kisközösségi lapok, rádió- és TV műhelyek a legközvetlenebbül tudják megszólítani saját célközönségüket, ami lehetőséget ad arra, hogy a tartományi jellegű tömegtájékoztatási eszközöknél is hatékonyabban befolyásolják olvasóikat, hallgatóikat, nézőiket. Ezért nem nyugodhatunk bele abba, hogy a kisközösségi médiumokban alkalmazott újságírók többségének alapfokú szakmai végzettsége sincs, nemhogy az eurokonform tájékoztatás igényéről beszélhetnénk. Az említetteket szem előtt tartva a Pro Media már meghirdette a kisközösségi magyar médiumok újságírói továbbképzésének a tervét, ami nagy érdeklődésre talált az érintett médiumok körében, de anyagiak hiányában a terv megvalósítására még nem került sor. Mostani projektünk azonban előirányozza ezt a képzési formát is, amelyet az egyes kistérségi médiumok szerkesztőségeiben megtartandó két-három napos, gyakorlatokkal egybekötött tanórákon valósítanánk meg.
Záróvizsga a Vajdasági Magyar Újságíró-iskolában.
A PRO MEDIA ÚJSÁGÍRÓ ISKOLÁJÁVAL KAPCSOLATOS EGYÉB TUDNIVALÓK:
Az iskolában a hallgatók nyolc tantárgyat tanulnak. Ezek:
Az oktatás két szemeszteres, október végétől január végéig és február végétől június derekáig tart, minden szombaton 9 órától 15 óráig. A hallgatókkal való megegyezéstől függően Újvidéken vagy Szabadkán folyik a képzés.
Évente kb. 180 tanítási órát biztosítunk hallgatóinknak. Májusban hagyományosan ellátogatunk Szegedre az ottani médiában, tapasztalatcsere és gyakorlat végett. Kapcsolatot tartunk fenn a vajdasági magyar médiumokkal, esetenként gyakorlatokat végzünk a szerkesztőségekben.
Az iskola munkájában magyarországi és vajdasági tanárok vesznek részt, időszakosan londoni és erdélyi előadóink is vannak.
A Pro Media hallgatóinak egy csoportja a záróvizsga utáni kiránduláson 2009 júniusában Klemm József és Tandi Lajos tanárokkal
Az iskola hatodik nemzedékének egy csoportja.
Oklevél átadás a sikeres záróvizsga után.
A PRO MEDIA TEVÉKENYSÉGÉT A
SZÜLŐFÖLD ALAP
TÁMOGATJA